НОВИНИ

Віталій Міхалевський взяв участь у Міжнародному Шевченківському святі «В сім'ї вольній, новій»

Доцент кафедри комп'ютерних наук та інформаційних технологій, кандидат фізико-математичних наук, член НСПУ Віталій Міхалевський взяв участь у Міжнародному Шевченківському святі «В сім'ї вольній, новій», яке відбулося 24-26 травня 2018 року на Вінниччині.

Міжнародне Шевченківське літературно-мистецьке свято «В сім’ї вольній, новій» проводиться в Україні з 1981 року. Спочатку заходи в рамках Шевченківського свята відбувалися в Києві та на Черкащині, а з 1988 року з метою популяризації творчої спадщини Великого Кобзаря, урочистості стали проводити щороку в одній із областей. На Хмельниччині свято було у 2000 році. На Вінниччині святкування відбулося вдруге. Перший раз Вінниця приймала Шевченківське свято у 1991 році, а цьогоріч естафету прийняла від Луганщини.

Святкові заходи проходили упродовж трьох днів у Вінниці та в одинадцяти містах і містечках області за участі відомих українських поетів, літераторів, художників з усіх областей України, а також іноземних країн. Серед них представників з Білорусі, Болгарії, Польщі, Молдови, Румунії, Казахстану, Латвії, Вірменії. Упродовж трьох днів учасники зустрічалися зі студентською та учнівською молоддю, молодими письменниками, громадськими діячами майже в усіх райцентрах області. Також відбулися тематичні екскурсії, літературно-мистецькі вечори, театралізоване дійство «Борітеся – поборете!».

В залі засідань Вінницької обласної державної адміністрації в рамках свята відбулася зустріч керівництва області з письменниками-учасниками даного заходу. До зустрічі долучились голова обласної державної адміністрації Валерій Коровій, заступник голови ОДА Ігор Івасюк, діячі культури та мистецтв області, громадськість та ЗМІ. Під час зустрічі Валерій Коровій вручив гостям подяки за активну участь у проведенні Міжнародного Шевченківського літературно-мистецького свята «В сім’ї вольній, новій» та пам’ятні сувеніри. В свою чергу письменники та поети передали очільнику області свої збірки та твори.

«… Сьогодні, в світлі подій останніх років ми відкриваємо Шевченка по-іншому, через призму сакрального, що не піддається простим поясненням, це те, що передається із покоління в покоління», - зазначив Валерій Коровій.

На офіційному урочистому відкритті свята зі словами вітань до гостей звернулися: вінницький міський голова Сергій Моргунов, заступник міністра культури України Юрій Рибачук, голова Національної спілки письменників України Михайло Сидоржевський. У концертній програмі взяли участь творчі колективи філармонії та почесні гості. Могутнім фінальним акордом урочистостей стало виконання академічним ансамблем пісні і танцю «Поділля» хорової композиції «Реве та стогне Дніпр широкий».

Наступного дня учасники заходу відбули групами до територіальних громад – у Немирів, Літин, Калинівку, Тульчин, Теплик, Ямпіль, Могилів-Подільський, Тиврів, Шаргород, Жмеринку (Браїлів), Гайсин.

Віталій Міхалевський у складі творчої групи 25 травня день відвідав батьківщину лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка, поета-страдника, трибуна і життєлюба Володимира Омеляновича Забаштанського – людини, яка з дитинства залишилася без рук і очей, але через все життя пронесла Шевченкове слово, безмір духу та любові до людей. У Браїлівському будинку культури відбулося літературно-мистецьке свято «В нім сила духу поєдналася з любов'ю». Браїлівчани свято шанують пам'ять про свого земляка. Свідченням цьому є музей Володимира Забаштанського в школі, що носить його ім'я, пам'ятник на шкільному дворі, сквер, премія ім. В.Забаштанського, літературно-мистецькі свята в день його народження.

Завершальним акордом Міжнародного Шевченківського літературно-мистецького свята «В сім’ї вольній, новій» стало відкриття 26 травня пам’ятника Кобзареві у містечку Гнівань, недалеко від Вінниці. Місто на весь світ славиться своїм гранітом та омивається із трьох сторін річкою Південний Буг. Тому символічно, що Віталій Міхалевський передав міському голові Гніваня Володимиру Кулешову перший номер хмельницького літературного альманаху «Південний Буг».

Урочиста церемонія закриття Шевченківського свята «В сім’ї вольній новій» відбулася в суботу, 26 травня, у Вінницькому обласному українському академічному музично-драматичному театрі імені М.Садовського за участі відомих майстрів слова та Національного заслуженого академічного народного хору України імені Григорія Верьовки. У рамках урочистого закриття заходу було передано символічної булаву свята місту Києву.

Фотозвіт: